Do you use a slider on your homepage? 2 main reasons why you should not

Jsem si jistý, že v poslední době jste narazili na desítky sliderů, (někdy se jim říká také „rotující nabídky“), které se zobrazují zejména na homepage.

Mall.cz – řešení homepage

V některých případech je můžete mít rádi a mohou fungovat, ovšem z posledních provedených testů a studií tuzemských, ale i světových odborníků jasně vyplývá, že se jedná o konverzní nesmysl.

Koneckonců i my jsme se o tom přesvědčili u některých z našich klientů, kdy jsme testovali výkonnost těchto sliderů.

Co je to slider?

Slider je vyznačená část na screenu níže, ve které se většina firem snaží zobrazit relevantní obsah.

POZOR. Slider a karusel nejsou totéž. Slider obrázky posune vodorovně nebo svisle (obvykle vodorovně), naproti tomu karusel otáčí obrázky radiálně a ve 3D pocitu.

Proč lidé slidery používají, když nejsou úspěšné

Pokud ovšem slidery nejsou tak účinné, proč je vlastně lidé používají? V podstatě tu jsou dva hlavní důvody:

  1. Někteří lidé si myslí, že slider je prostě „trendy a cool“, dlouholetý zajetý trend. Nutno si ale uvědomit, že „trendy a cool“ vám nikdy nevydělají peníze, alespoň ne tímto způsobem.
  2. Druhá skupina lidí slider používá k zobrazení různých obchodních sdělení, jednoduše řečeno, neví si rady, kam jinam toto sdělení „nacpat“.

Co říkají testy

U každého testu jsme pracovali s GA a nástrojem Hotjar a snažili jsme se najít data na následující otázky:

  • Kolik procent uživatelů na web přijde poprvé nebo po dlouhé době, zajímají takového uživatele informace v slideru?
  • Kolik procent uživatelů na web přijde z mobilních zařízení nebo tabletů – uvidí na těchto zařízení slider?
  • Jaká je průchodnost uživatelů na nejdůležitější stránky webu? Přispívá jim k tomu slider?
  • Kolik procent uživatelů se proklikne sliderem? Není rychlost měnících se snímků příliš rychlá, než aby uživatel vstřebal sdělení?
UX test
Funnel test

Ukázalo se, že slider využívá velmi malé procento uživatelů, ale HLAVNĚ vůbec nepřispívá k našemu konverznímu cíli – což je to nejdůležitější, co nás zajímá.

Zjistili jsme, že nejsme sami. Téměř každý odborník na optimalizaci konverzí, který provádí nespočet testů říká totéž.

Například velmi uznávaný odborník Jakob Nielsen to na svém webu potvrzuje v testech – článek zde.

Zajímavá prezentace komentářů světových odborníků je sliderům zde – http://shouldiuseacarousel.com/

Proč slidery nefungují?

#1 Banner blindness

Banner blindness označuje, kdy se uživatelé v průběhu času podvědomě naučí ignorovat jakýkoli obsah, který se podobá reklamě.

Uživatel, který přijde na web věnuje svoji veškerou pozornost k dosažení cíle, kvůli kterému přišel na web. Cokoli navíc, především reklamy bude ignorovat.

Důvodem je především to, že většina sliderů napodobuje designově právě grafiku, na které jsme zvyklí z bannerových reklam.

#2 Velmi nízké CTR (míra prokliku)

Uživatelé na slider prostě nereagují, respektive jsou to jednotky procent uživatelů. Důkazem je toho i studie univerzity v Notre Dame, která zjistila, že z celkem 3,75 milionu lidí, kteří navštívili jejich homepage pouhé 1 % kliklo na slider – z toho 84 % na první slide.

U našeho provedeného testu jsme měli podobné výsledky, uživatelé ignorovali všechny snímky ve slideru – proklikovost byla v pouhých desetinách a setinách procent.

Díky slideru nemáte uživatele pod kontrolou

Jedno z nejdůležitějších pravidel UX je udržet uživatele pod kontrolou po celou dobu procházení webu – to ve většině případů se sliderem není možné.

Je to především z důvodu špatně zvoleného technického či designového řešení. Buď se snímky přepínají velmi rychle nebo jsou ikony ve slideru příliš malé.

Tato špatně zvolená řešení vznikají na základě stádového chování všech majitelů webů – zkrátka jsme to někde obkoukali, tak to musíme mít taky.

Jaké jsou alternativy slideru

Statická grafika v kombinaci s inteligentním obsahem

Naprosto jednoduché řešení (i technicky), které spočívá v použití statického obsahu rozptýleného po celé domovské stránce včetně kombinací s kategoriemi.

V podstatě jde o využití grafických boxů s tzv. inteligentním obsahem, což je obsah, který je speciálně přizpůsoben pro návštěvníka webu na základě jeho zájmů nebo předchozích akcí na webu.

Schválně jsem se podíval na pár velkých e-shopů.

Hezky s personalizovanými daty pracoval po Vánocích Zoot, kdy z homepage automaticky udělal redirect na pánskou kategorii a do úvodu nasadil statickou grafiku se slevovým kódem.

Jde vidět, kdo je pro Zoot jasná cílová skupina.

Mall je také dobrým příkladem

Video/animace

Video/animace je velmi vhodným způsobem, díky kterému snadno upoutáte pozornost a zároveň sdělíte dostatek informací v pár vteřinách. Nevýhodou je, že se jedná o nákladnou záležitost.

Připojte se k 1 824 marketérům, kteří dostávají každý měsíc zajímavé tipy a triky v rámci SEO a affiliate